Фізіологічна реабілітація після інсульту

Фізіологічна реабілітація після інсульту

Інсульт - патологічний стан, що характеризується різким порушенням процесу кровообігу в одному або багатьох ділянках головного мозку.

Виділяють два різних типи інсульту:

  •  ішемічний (передумова розвитку якого - звуження, часткова або повна закупорка артерії)
  •  геморагічний (пов'язаний з пошкодженням або повним розривом судини).

Ішемія викликає порушення циркуляції крові в судинах головного мозку і викликає відмирання ділянок його м'яких тканин. Ступінь травматизації тканин залежить від тривалості кисневого голодування і загального стану здоров'я людини.

Обсяг і характер пошкодження головного мозку визначає і структуру і тривалість подальшої програми реабілітації пацієнта після перенесеного інсульту.

Симптомами інсульту, за яких життєво важливо негайно викликати бригаду швидкої допомоги, є:

  •  раптова слабкість і/або оніміння м'язів обличчя і/або кінцівок - як правило, на одній стороні тіла;
  •  ускладнена мова;
  •  різке падіння зору (на один або обидва ока);
  •  пульсуючий головний біль, запаморочення;
  •  безпричинне порушення координації рухів.

Важливо запам'ятати: чим оперативніше буде надано медичну допомогу при інсульті, тим вище шанси зберегти живими якомога більше число нейронів головного мозку, а часто і життя пацієнта.

Максимально ефективний час екстреної терапії - 3-6 годин від першого прояву захворювання. По закінченні цього періоду зміни в постраждалих ділянках головного мозку можуть стати незворотними, а заходи по реабілітації після інсульту - фактично марними.

Image

Як довго триває відновлення після інсульту?

Єдиного терміну відновлення після крововиливу не існує, час реабілітації залежить від розмірів і локалізації зони ураження, виду інсульту, а також часу, який минув з моменту появи хвороби до надання спеціалізованої допомоги. Орієнтовні терміни реабілітації можна представити таким чином:

  •  Інсульт з мінімальним неврологічним дефіцитом - легкий параліч обличчя, кінцівок, порушення зору, порушення координації, запаморочення. Часткове відновлення відбувається через 1-2 місяці, повне можливо через 2-3 місяці, але залежить від реабілітаційного потенціалу пацієнта.
  •  Інсульт з вираженим неврологічним дефіцитом -грубий параліч обличчя, кінцівок, серйозні порушення координації. Можливість самообслуговування з'являється у хворого через 6 місяців, повне відновлення займає роки.
  •  Важкі геморагічні та ішемічні інсульти зі стійким неврологічним дефіцитом призводять до інвалідизації хворого за рахунок паралічу та інших дефектів. Часткове відновлення можливо через 1-2 роки. При грубому неврологічному дефіциті повне відновлення неможливо з огляду на змертвіння важливих скупчень нейронів мозку, функції яких не можуть взяти на себе сусідні клітини.

Хворому важливо усвідомлювати, що відновлення після будь-якого інсульту не повинно припинятись. Короткочасні щоденні процедури не тільки допоможуть повернути колишні навички і якості, але і допоможуть запобігти новим інсультам.