Реабілітація при онкологічних захворюваннях

Реабілітація при онкологічних захворюваннях

Онкологічна реабілітація являє собою невід'ємну складову лікувального процесу у пацієнтів з діагностованими злоякісними новоутвореннями. Причому, незалежно від того, чи вдалося повністю знищити пухлину. Йдеться про цілий комплекс заходів, спрямованих на відновлення гарного самопочуття і працездатності хворого (відновна реабілітація), підвищення якості його життя, соціальну адаптацію та максимально можливе продовження життя укупі з позбавленням від болю (паліативна реабілітація).

Реабілітація пацієнтів, які зіштовхнулись із онкологічними захворюваннями, має свої особливості. Багато в чому вони обумовлені необхідністю усунення, крім ускладнень, пов'язаних безпосередньо з дією пухлини на здоров'я пацієнта, побічних ефектів проведеного лікування. Адже і хірургічна операція, і радіотерапія, і хіміотерапія - найпоширеніші методи позбавлення від раку - самі по собі травмують організм людини.

Правильно підібраний курс реабілітації дозволить пацієнту повернутись до повноцінного життя або хоча б поліпшити самопочуття після виснажливої хвороби. Причому програма розробляється індивідуально - з урахуванням стану пацієнта, його функціональних можливостей та мотивації. Експерти відзначають, що такі методи, як фізіотерапія, акупунктура, лікувальна фізкультура і т.д., сприяють помітному відновленню рухової активності та усунення найбільш поширених небажаних наслідків онкотерапіі.

Image

Важливу роль відіграє і психологічна робота з людьми, які пережили рак: незалежно від результатів лікування, вони можуть відчувати себе пригнічено, втратити інтерес до колишніх хобі, професійних ціляй. Хворі, які перенесли видалення уражених пухлиною органів, практично завжди страждають через усвідомлення змін, що сталися з їх тілом. Особливо якщо наслідком операції стали рубці або інші видимі естетичні дефекти. Ця ж проблема виникає і у хворих (особливо жінок), які пройшли хіміо- або променеву терапію і втратили волосся.

Для онкологічних хворих розрізняють три види реабілітації:

  •  Відновлювальна - коли передбачається одужання без значної втрати працездатності, прогноз є сприятливим..
  •  Підтримуюча - хвороба закінчується втратою працездатності, інвалідизації, але її можна зменшити адекватним лікуванням і правильної тренуванням. Як правило це стосується пацієнтів з 1-2 стадією раку. За допомогою підтримуючої реабілітації пацієнт адаптується у суспільстві.
  •  Паліативна - при прогресуванні захворювання попереджає розвиток деяких ускладнень (пролежні, контрактури, психічні розлади). За допомогою паліативної реабілітації створюються більш комфортні умови для пацієнта, зважаючи на те, що пухлина прогресує.

Основні завдання та принципи реабілітації:

  •  якомога більш ранній початок лікування;
  •  безперервність;
  •  спадкоємність;
  •  комплексний характер;
  •  етапність;
  •  індивідуальний підхід в лікуванні та відновленні втрачених функцій.