Фізіологічна реабілітація осіб з обмеженими можливостями

Фізіологічна реабілітація осіб з обмеженими можливостями

Медицина розрізняє два напрямки роботи з особами з обмеженими можливостями - реабілітацію і абілітацію. Реабілітація - це заходи по відновленню здібностей людини до самообслуговування і соціальному житті. Абілітація ж - це процес формування нових здібностей і звичок, які були відсутні раніше. Обидві системи спрямовані на поліпшення якості життя осіб з обмеженими можливостями, на їхню побутову і суспільну адаптацію.

Комплексна реабілітація інвалідів включає в себе кілька основних напрямків:

  •  Соціальну реабілітацію. Мається на увазі повернення людини до громадського та побутового життя, психологічна адаптація та повернення навичок самообслуговування.
  •  Професійну реабілітацію. Націлена на професійну орієнтацію, здобуття загальної і професійної освіти, на професійне навчання, сприяння в працевлаштуванні (у тому числі на спеціальних робочих місцях), виробничу адаптацію.
  •  Медичну реабілітацію. Вона включає в себе всі необхідні заходи для відновлення або компенсування тих функцій, які були втрачені через хворобу або травми. Це найважливіша частина реабілітації, так як без неї неможливо ні соціальне, ні професійне відновлення.
  •  Фізкультурно-оздоровчі заходи, в тому числі заняття спортом, спеціально адаптовані для людей з обмеженими можливостями.

Готових програм відновлення не існує, терапія завжди підбирається для кожного конкретного випадку індивідуально. Індивідуальна реабілітація осіб з обмеженими можливостями - єдино можливий спосіб досягти успіху. Реабілітація осіб з обмеженими можливостями включає в себе і медичну, і соціальну, і професійну реабілітацію, а також заходи із психологічного відновлення.

Основна мета медичної реабілітації - поліпшення якості життя осіб з обмеженими можливостями, тобто відновлення або компенсація втрачених функцій, подолання больового синдрому, психологічна допомога. Медична реабілітація - складне поняття, яке включає в себе різноманітні напрямки роботи.

Image

Напрямки реабілітації осіб з обмеженими можливостями.

Санаторно-курортне лікування

Користь санаторно-курортного лікування для осіб з обмеженими можливостями важко переоцінити. Мінеральні води і грязі багатьох курортів мають цілющу дію - вони зміцнюють нервову систему, налагоджують функції внутрішніх органів, покращують кровообіг і прискорюють регенерацію тканин.

Бальнеотерапія в санаторіях часто доповнюється різними фізіотерапевтичними процедурами, а також лікувальною гімнастикою, заняттями з рухової адаптації, дієтотерапією. Не можна випускати з уваги і психологічний аспект. Багато осіб з обмеженими можливостями рідко покидають будинок і відчувають гостру нестачу спілкування. Зміна обстановки, атмосфера курорту і приємна компанія можуть значно поліпшити настрій пацієнта, а будь-який лікар погодиться з тим, що позитивний настрій - це вже половина успіху при лікуванні.

Image
Реконструктивна хірургія

Даний напрямок реабілітації зараз розвивається стрімкими темпами. Можливості сучасної медицини дозволяють за допомогою хірургічної операції частково або навіть повністю відновити пошкоджені органи, повернувши людині рухливість. Реконструктивна хірургія допомагає і при вроджених аномаліях, і при усуненні наслідків травм або захворювань. Широко поширені операції з ендопротезування також входять в число реконструктивних операцій.

Протезування

У деяких випадках відновити пошкоджену кінцівку неможливо в принципі. Тоді лікарі звертаються до протезування. Протез функціонально замінює втрачену кінцівку. Підбір протеза повинен здійснюватися дуже ретельно, інакше він буде доставляти чимало незручностей.

Ортезування

Застосування конструкцій для фіксації, корекції і активізації функцій кінцівок. До найпростіших типів ортезів відносяться корсети і шини. Однак в реабілітації використовуються і більш складні конструкції: наприклад, так звані Брейс-апарати, які представляють собою з'єднані шарнірними зчленуваннями шини для підтримки кінцівок.