Реабілітація жінок після пологів

Реабілітація жінок після пологів

Пологи - важлива і радісна подія в житті будь-якої жінки. Однак вони серйозно впливають на роботу організму. Відновлення після пологів - процес комплексний і вимагає часу і терпіння.

У кожної жінки післяпологовий період протікає абсолютно індивідуально. Певну роль відіграє як характер пологів і реабілітаційний період, так і психоемоційний настрій самої жінки. Так чи інакше, відновлення після пологів - процес досить затяжний і в деяких випадках важкий.

Крім щадного режиму, під час занять необхідно робити упор на опрацювання м'язів черевного преса, м'язів нижніх кінцівок. Це стимулює кровообіг, зменшує набряклість і є відмінним засобом профілактики варикозного розширення вен. Під час вагітності змін зазнає кожна клітина тіла, кожен його орган (від появи «розтяжок» на шкірі до підйому купола діафрагми і зростаючого тиску на внутрішні органи).

Що відбувається, які проблеми можуть бути, і які фахівці можуть допомогти?

Image

Скорочується і повертається до первісних розмірів матка, відновлюється її слизова оболонка. Для успішного скорочення матки дуже важливо прикладання новонародженого до грудей протягом першої години після народження, і часті годування після (раз в 2 години вдень, і трохи рідше вночі).

Грудне вигодовування стимулює вироблення окситоцину, який допомагає матці скорочуватися що, до речі, мама може навіть відчути під час годувань - коли внизу живота з'являються відчуття, що нагадують перейми. Поки вона не скоротилася, треба бути дуже обережною і з фізичними навантаженнями, вправами - не всі з них підуть на користь. Не прагніть повернути колишню стрункість в перші ж післяпологові тижні - зараз у вас і у вашого тіла зовсім інші завдання.

До яких фахівців можна звернутися?

  •  Гінеколог (в перший місяць) проконтролює скорочення матки, подивиться, чи не залишилося згустків крові, можливо, проведе УЗД.
  •  Гірудотерапевт також допоможе швидкому загоєнню травмованих м'яких тканин, зменшенню набряків, підніме загальний (і місцевий) імунітет мами, сприяє відновленню жінки після пологів.
Image

У зв'язку з гормональною перебудовою, зв'язки після пологів змінюють свою еластичність, тому кістки і суглоби стають менш рухливі. Слідом за ними займають своє попереднє положення і внутрішні органи, які були зміщені через великі розміри матки (шлунок, легені, кишечник, сечовий міхур і т.д.).

Всі ці зміни можуть супроводжуватися болями, а в подальшому може виникнути патологічна фіксація, яка веде до постійного відчуття дискомфорту, наприклад, в спині.

Відбуваються зміни в ендокринній системі: робота гормонів тепер спрямована в першу чергу на забезпечення грудного вигодовування. Але часто буває, що молоко до кінця першого тижня так і не приходить в достатній кількості. Або зникає через місяць зовсім (так звані, лактаційний криз, який трапляється далеко не у всіх). Або, навпаки, його так багато, що загрожує мастопатія.

До яких фахівців можна звернутися?

  •  Консультант з грудного вигодовування допоможе налагодити лактацію, підкаже як стимулювати вироблення молока, навчить прикладати дитину до грудей, щоб не виникало тріщин на сосках, тобто допоможе організувати годування так, щоб воно приносило радість і задоволення мамі і малюкові.
  •  Психолог проконсультує з приводу головних психологічних моментів післяпологового періоду, грудного вигодовування, першого року життя вашої дитини, особливості відносин з чоловіком після пологів.
Image

Змінюється емоційний стан мами: післяпологова ейфорія може змінитися дратівливістю або безпричинної сумом, байдужістю або, навпаки, імпульсивністю. Якщо мама в першу добу після пологів плаче або про щось шкодує, то, за словами перинатальних психологів, це може бути проявом післяпологової депресії. Емоції в цей період дуже впливають на процес післяпологового відновлення - допомогти йому або, навпаки, його загальмувати.

До яких фахівців можна звернутися?

  •  Психолог розповість, що відбувається нового з організмом, з психікою мами, які завдання актуальні на цьому етапі. Що потрібно робити для профілактики післяпологової депресії, де, в чому, або «в кого» шукати ресурси для відновлення. А якщо депресія все-таки настала, допоможе впоратися зі своїм станом і повернутися до повноцінного життя.
Надрукувати