Реабілітація спортсменів

Ознайомтесь перед
початком реабілітації

Міністерство охорони здоров'я

Мапа реабілітаційних центрів

Категорії реабілітації

спортивна

Профілактика

Реабілітація спортсменів: програми і методи відновлення.

Травма - це пошкодження, викликане зовнішнім впливом, що супроводжується або не супроводжується порушенням цілісності тканин. Всі травми поділяються на спортивні та побутові, і мають між собою певні відмінності.

На відміну від багатьох побутових травм, спортивні травми є набагато серйознішими, та потребують лікування під наглядом спеціалістів протягом тривалого часу. Спортивна травма виникає під час високоінтенсивного навантаження на організм.

Але доволі часто можна зустріти випадки, коли спортивні травми отримують люди, що не є спортсменами - таке відбувається під час зайняттям спортом чи під час активного відпочинку без достатньої спортивної підготовки. У таких пацієнтів відновлення організму може бути повільнішим, з причини того, що фізична форма не відповідає навантаженням.

Image

Спортивна травма характеризується зміною функцій і, можливо, анатомічних структур через вплив фізичного фактору, що виник в результаті занять спортом і перевищує фізіологічну міцність тканин. Кожен любитель або професійний спортсмен під час занять спортом ризикує отримати травми різної тяжкості: від мікротравм до переломів.

Спортивний травматизм становить 2-7% від загального. Cеред дорослих за кількістю травм лідирують футбол, боротьба, баскетбол; серед дітей - хокей з шайбою, гімнастика, волейбол.

Класифікація спортивних травм

Травми класифікуються за типами (забій, розтягнення, розрив, перелом і т.д.), ступенями тяжкості (легка, середня, важка) і локалізацією.

За характером виникнення травми можуть бути гострими - з'явилися раптово з-за одноразового сильного впливу, і хронічними - викликаними багатократним впливом одного і того ж навантаження на певну область тіла. Найчастіше це відбувається в результаті перевантажень через повторюваних однотипних рухів. Типовими прикладами можуть служити хронічні травми ліктя у тенісистів, плеча - у плавців, гомілки - у бігунів.

Особливості медичної реабілітації спортсменів

Невід'ємна частина спортивної медицини - фізіологічка реабілітація. Це комплекс заходів, спрямованих на відновлення здоров'я, функціональних можливостей, працездатності організму після впливу хвороби або травми. Власне, саме це - по можливості повне відновлення втрачених після травми можливостей організму - і є головна мета медичної реабілітації.

Особливо широко затребувана відновна медицина в спорті, так як спортсмени найбільш схильні до значних навантажень. Спортивна реабілітація - один з найбільш складних напрямків в відновній медицині. Терміни відновлення спортсменів, як правило, досить короткі, та повинні включати в себе інтенсивні програми для ефективного і швидкого одужання.

Невід'ємною частиною підготовки як професійного спортсмена, так і аматора, є профілактика спортивних травм За допомогою регулярних тренувань та помірно зростаючого навантаження на організм вдається запобігти серйозному травмуванню в більшості випадків.